مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی بصیر

شماره تماس: 66565757 - 66435946
ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه: 7 الی 19، پنج شنبه: 7 الی 17

ويروس زيکا را بيشتر بشناسيم + علايم، روش تشخيص و پيشگيری

پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵

ويروس زيکا يک ويروس قابل انتقال از پشه است که براي اولين بار در سال 1947 در اوگاندا در گونه اي از ميمون ها به نام رزوس از طريق يک شبکه نظارت بر تب زرد شناسايي شد.

ويروس زيکا را بيشتر بشناسيم + علايم، روش تشخيص و پيشگيری

به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از سازمان جهاني بهداشت، اين ويروس در سال ۱۹۵۲ در اوگاندا و تانزانيا براي اولين بار در انسان مشاهده شد. 
بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، شيوع اصلي بيماري در آفريقا بود ولي پس از آن به طور پراکنده در آسيا ديده شد، تا اينکه در سال ۲۰۰۷ در جزيره اي به نام `ياپ`Yap در ميکرونزي واقع در اقيانوس آرام غربي شيوع گسترده اي يافت و نزديک به ۷۵ درصد ساکنين اين منطقه را آلوده کرد.
اين بيماري تا به حال در آفريقا، آمريکا، آسيا و اقيانوسيه ديده شده است. به دنبال شيوع گسترده اين عفونت در پلينزي (منطقه اي در اقيانوس آرام مرکزي) و بزريل به ترتيب در سال هاي ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ ميلادي، متخصصان بهداشت، اطلاعات مربوط به عوارض عصبي و خودايمني ناشي از بيماري را منتشر کردند.
در حال حاضر، برزيل ميزبان اصلي اين ويروس است و سازمان جهاني بهداشت به تازگي در مورد شيوع اين ويروس هشدار داده است و پيش بيني مي کند که در سال جاري ميلادي، سه تا چهار ميليون نفر در سراسر آمريکا به زيکا مبتلا خواهند شد.
در سال ۲۰۱۴ ميلادي، شيلي اولين مورد انتقال ويروس در جزيره ايستر را تاييد کرد و در ماه مه سال ۲۰۱۵، اولين مورد انتقال در ناحيه شمال شرق برزيل تاييد شد. همراه با شيلي و برزيل، ويروس در کشورهاي ديگر آمريکا از جمله باربادوس، بوليوي، کلمبيا، اکوادور، السالوادور، گوادلوپ، گواتمالا، گويان، هائيتي، هندوراس، مارتينيک، مکزيک، پاناما، پاراگوئه، پورتوريکو، سنت مارتين، سورينام و ونزوئلا گزارش شد.
بنا به گزارش مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري در آمريکا، انتقال ويروس از طريق مکانيسم ديگري به جز انتقال فرآورده هاي خوني، تماس جنسي و نيش پشه آلوده، تقريبا غير ممکن است.
حقايق کليدي در مورد زيکا
-زيکا از طريق يک پشه به نام Aedes که عامل انتقال تب دانگ و تب زرد نيز به شمار مي آيد، منتقل مي شود.
-تب خفيف، خارش پوست و ورم ملتحمه، اولين علايم بيماري هستند که معمولا دو تا هفت روز طول مي کشند.
-درحال حاضر هيچ درمان خاصي براي اين بيماري وجود ندارد و بهترين شکل پيشگيري، محافظت در برابر نيش حشره است.
علايم و نشانه هاي بيماري
تب، سردرد، قرمزي چشم ها، خارش و درد مفاصل و عضلات، مهمترين نشانه هاي ويروس زيکا به شمار مي آيند و معمولا اين نشانه ها از هر چهار بيمار، در يک تن ظاهر مي شود.بسياري از افرادي که به اين ويروس آلوده هستند، به دليل عدم مشاهده علايم اوليه، از بروز عفونت آگاهي ندارند.
شرايط بيماري در زنان باردار بسيار خطرناک است و سبب مي شود ويروس از طريق جفت به جنين منتقل شده و سبب ميکروسفالي در جنين شود. ميکروسفالي به حالتي گفته مي شود که نوزاد با سر بسيار کوچک و مغز رشد نکرده به دنيا مي آيد.
تحقيقات، هنوز انتقال ويروس از مادر به جنين را ۱۰۰ درصد تاييد نکرده است و ممکن است در برخي مادران باردار، ويروس به جنين منتقل نشود.
روش تشخيص
بيماري از طريق واکنش زنجيره اي پليمراز و جداسازي ويروس از خون تشخيص داده مي شود.تشخيص اين بيماري معمولا به دليل شباهت به تب دانگ و تب زرد دشوار است.
روش هاي پيشگيري
استفاده از پشه بند، حشره کش ها و پوشاندن بدن، بستن در و پنجره و توجه به نظافت منزل، به ويژه دور کردن زباله از خانه، مهمترين روش هاي پيشگيري از ويروس هستند. معمولا اين حشره در آب ساکن موجود در سطل، گلدان، ظروف و پارچ تخم ريزي مي کند.
در حال حاضر هيچ درمان و واکسنی براي اين عارضه وجود ندارد و بهترين روش، پيشگيري از تماس با پشه ناقل بيماری است.